Ara
  • CAN ALBAYRAK

MİMARİ AKUSTİK PROJE/RAPOR NEDİR? KİMLER HAZIRLAR?

Akustik Rapor Nedir? 

Tesisat ya da mimari yapılarda akustik raporu sıklıkla hazırlanmaktadır. Peki akustik rapor nedir? Öncelikle binanın içinden ya da dışından kaynaklanan birtakım sesler bulunmaktadır. İnsanların maruz kalma ihtimali olan bu gürültüler engellenmelidir. Bu engelleme insanların beden ve ruh sağlığını en az düzeyde etkileyecek şekilde olması gerekmektedir.

Diğer adıyla akustik gürültü ölçüm raporu olarak da adlandırılmaktadır. Mekanın içinde ve dışında gerekli ses yalıtımının yapıldığını kanıtlayan bir belgedir. İnceleme yapılan mimarlar tarafından özenle hazırlanan bir belgedir. Belge, bulunulan belediye tarafından onaylanmaktadır. Hazırlanmadığı taktirde ruhsat verilmemektedir. Doküman üzerinde binanın tasarım, yapım, bakım ve kullanım aşamasında uyuması gereken kurallar maddelerle belirtilmektedir.

Mimari Akustik Rapor Nedir?

Gürültü ölçüm dokümanı olan akustik rapor genellikle binalar için hazırlanmaktadır. Bu noktada mimari nitelikteki binalar için mimari akustik raporu hazırlanmalıdır. Hazırlanması büyük önem taşıyan mimari akustik rapor nedir? Mimari akustik raporu yapı içinden ve dışından kaynaklanan gürültünün yalıtımının sağlandığını kanıtlayan belgedir.

Mimari akustik proje hazırlanırken insanların fazla gürültüye maruz kalmasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Doküman üzerinde yapı elemanları bulunmaktadır. Ayrıca teknik birleşim detaylarına da yer verilir. Binaların gürültüye karşı korunmasına dair yönetmelik hazırlanmıştır. Bu akustik rapor resmi gazete tarafından yayınlanmıştır. Bu yönetmelik çerçevesinde hazırlanan dokümana verilen isimdir. Ayrıca mimari akustik raporu detaylarını içeren çizimler bulunmaktadır. Ölçüm sonuçları ve proje dokümanlarının tamamını içere belgedir.

Akustik uzmanları düzenleyebilir

Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’te belirtilen akustik uzman, ilgili meslek gruplarından sadece D1- Temel Bina Akustik Sertifikası’na sahip olan uzmandır.

Akustik Rapor ve Akustik Proje, D1 – Temel Bina Akustiği Sertifikalı Akustik Uzmanı tarafından düzenlenmektedir.

YÖNETMELİK

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=23616&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

FİRMAMIZ BAKANLIK ONAYLI YETKİLİ FİRMADIR.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör