Ara
  • CAN ALBAYRAK

Dekorasyon Hataları...

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2020


İnsanlar dekorasyon amaçlı bir proje ile uğraşmayı pek sevmez.

Şimdi, gelin size tüm projenizi etkileyecek birkaç önemli tasarım hatasından bahsedeyim:

1. İlk iş duvar renklerine karar vermek: Mimari proje, pek çok aşamadan oluşur; her aşaması kendi içinde önemlidir. Ama ilk izlenim, her konuda olduğu gibi, dekorasyon sürecinde de çok önemlidir. Boya rengi, kapsadığı iş hacmi olarak bir dekorasyonun en büyük kısmı gözükse de seçilecek ilk şey olması gerektiği anlamına gelmez. Bunun için, kumaş ürünlerinizden (halı, yastık, döşeme, vb.) bir tanesine karar verdikten sonra, duvar rengi seçmek nispeten daha kolay olacaktır. Zaten, ilk iş boya kararını verirseniz, sevdiğiniz/ seveceğiniz kumaşları bulmak çok daha zorlayıcı olacaktır. 

2. Ölçmeden mobilya satın almak: Kuşkusuz dekorasyon projenizin en maliyetli kalemlerinden biri de mobilyadır. Geniş "showroom"ları gezerken mobilya ölçeğini değerlendirmek zordur. "Showroom"da görüp beğendiğiniz bir ürün, sizin alanınızda çok büyük veya küçük durabilir. Bunun için mutlaka mekanın ölçülerini alarak ve hangi ölçülerde ürün istediğinizi bilerek alışverişe gitmelisiniz. Aradığınız ölçülerde ürün yoksa kendinize özel üretim yaptırmalısınız. Yoksa satın aldığınız eşyaların mekanı nasıl ele geçirdiğine şahit olursunuz.

3. Tek bir mağazadan alışveriş yapmak: Bazen size sağladığı avantajlardan, bazen de gezmekten sıkıldığınız için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir mağazadan almayı tercih etseniz de bu karar mekanınıza monotonluk katabilir. Bunun için, farklı tasarım çizgileri taşıyan butikleri, ya da farklı üretici ve markalardan yararlanmayı deneyin. Bu yolla, tercih ettiğiniz bir stiliniz veya döneminiz olsa bile eviniz sıkıcı bir dekorasyona sahip olmaz.

4. Hazır değilseniz, radikal bir tercih yapmayın: Cesaret edemeyeceğiniz bir tercih yaparsanız bu hatayı düzeltmek için ekstra bir hafta sonunuzu duvar rengi değişikliğine harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bırakın, siz yine nötr renklerle evinizi dekore edin. Bir gün canınız sıkılır ve kendinizden emin olursanız radikal kararlar alırsınız.

5. Her şeyi iddialı parçalardan seçmeyin: Bu kalemi harika bir yemek tarifine benzetecek olursak: En güzel yemeklerin bile gösterişli baharatların yanında mutevazı tuza ihtiyacı vardır. Demek istediğim, iddialı bir sanat parçanız, güzel perde veya kumaşlarınız varsa diğer parçaların, basit olmasına izin verin.

Yukarıda saydığım maddeler, önemli dekorasyon hatalarının sadece birkaçı. İlerleyen yazılarımda bu konuya tekrar dönerek farklı hatalara değineceğim. Unutmayın ki, her projenin kendi içinde farklı handikapları vardır. Öngöremeyeceğiniz engel ve riskleri güvenebileceğiniz bir profesyonelle çalışarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Sevgiler,

Can42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör